Longboardy

Svojim stabilným a pohodlným dizajnom sú longboardy obľúbené nielen medzi rekreačnými jazdcami, ale aj medzi jazdcami na dlhé vzdialenosti a výkonnostnými downhill jazdcami.

Zobrazuje sa 1-1 z 1 položiek

Zaujali vás longboardy a radi by ste si našli presne ten, ktorý je vhodný pre vaše potreby. Pomôžeme vám vybrať si ten správny presne pre vás.

Longboardy sú v súčasnosti skutočne v móde. Nielen medzi mladými ľuďmi, ale aj medzi staršími generáciami. Čoraz viac ľudí nachádza v tomto type boardov záľubu.

Najlepšie longboardy

Ako vybrať longboard, ak je to pre vás úplná novinka

Dnešný trh je plný rôznych typov longboardov. Je to zapríčinené reakciou výrobcov na narastajúci dopyt po longboardoch. Je dobré si preto na začiatok uvedomiť, aké sú pri výbere vaše priority:

 • Suma – cena, za ktorú sa longboardy predávajú býva najčastejšie zásadným kritériom pri výbere. Obmedzený budget znamená rôzne špecifiká pri výbere a núti ku kompromisom. Naopak vyšší budget zase dovoľuje vyberať si spomedzi viacerých modelov a vybrať si naozajstnú kvalitu.
 • Kvalita – je úzko previazaná so sumou, za ktorú sa board predáva. Lacné longboardy sú často vyrobené z menej kvalitných a trvanlivých materiálov, takže nemusia byť vždy dobrou voľbou. Platí to najmä ak plánujete pri tejto aktivite vydržať dlhší čas.
 • Typ longboardu – je ďalším dôležitým kritériom výberu. V praxi poznáme viacero druhov  dosiek  a typov longboardov, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti a parametre. Rôzne typy longboardov sa hodia na rôzne typy jazdy a pre rôznych ľudí. Jednotlivé typy longboardov si ešte v krátkosti predstavíte.

Typy longboardov

Najčastejšie sa v obchodoch stretneme s týmito typmi longboardov:

 • Pintail – ide o najrozšírenejší typ longboardu s klasickým kvapkovitým tvarom dosky.
 • Drop Thru – má dosku tvarovanú tak, že sa výborne hodí na dlhšie trasy.
 • Hybrid – je presne tým, čo napovedá názov – hybridom. Hodí sa preto na rôzne použitia a je najvšestrannejší.
 • Penny board – veľmi známe malé typy boardov vhodné najmä pre jazdcov menšej postavy.
 • Downhill a freeride – sú typy dosiek pre profesionálnych jazdcov na longboardoch. Nehodia sa pre menej skúsených nadšencov.
 • Slide deck – tento typ longboardu dosť pripomína skateboard.
 • Cruiser – sa vyznačuje vysokou mierou obratnosti. Cenou za túto nadštandardnú obratnosť je ale nižšia stabilita celého cruiser longboardu.
 • Mini – ako názov napovedá, má malé rozmery. Mini longboardy sa hodia predovšetkým pre deti.

Venujte pozornosť kolieskam

Samotné typy longboardov sú pri výbere len špičkou ľadovca. Ak chcete byť so svojim výberom spokojný, potrebujete tiež venovať pozornosť kvalite a typu kolies. Keďže kolieska sú v priamom kontakte s vozovkou ich kvalita a prevedenie má kľúčovú úlohu na celkové jazdné vlastnosti.

Kolieska na longboard sa delia na nasledovné tipy:

 • Široké kolesá z priľnavého materiálu – výborná voľba pre downhill a jazdu mestom. Vysoká miera priľnavosti spolu so širokou plochou kontaktu s vozovkou spôsobia dobré vlastnosti pre tento typ jazdy.
 • Úzke kolesá s menej priľnavého materiálu – sú vynikajúce pre voľnú jazdu a tzv. slidovanie. Malá plocha, ktorou kolieska priliehajú k vozovke spolu s nižšou priľnavosťou dokážu zaručiť výborné charakteristiky pre tento typ jazdy.

A čo trucky?

Podvozok je ďalšou veľmi dôležitou časťou longboardu. Nazýva sa tiež – truck. Je dôležité, aby táto časť boardu bola čo najkvalitnejšia. Kompromisy v kvalite prevedenia tejto časti by totiž mohli viesť k nepríjemným úrazom. Nemusíte sa v tomto nijako extra vyznať. Bohato postačí, keď sa zameriate na osvedčených výrobcov. Tí sú potom zárukou kvality. Ide o spoločnosti ako Paris, Caliber a pod.

Ložiská

Ložiská tvoria ďalšiu veľmi dôležitú časť longboardov. Je potrebné preto vyberať ich v čo najvyššej kvalite. Pri drahších modeloch longboardov sa nemusíte obávať. Všetky bývajú vybavené naozaj kvalitnými druhmi ložísk. Horšie sú na tom lacné výrobky, kde často kvalita ložísk a ďalších súčastí nie je až na takej vysokej úrovni. Kúpiť longboard za lacno preto nemusí byť vždy tá najlepšia voľba.

Bezpečnosť

Pri jazde by ste mali používať rôzne bezpečnostné prvky. Pády z longboardu môžu byť pomerne nebezpečné, preto nezabudnite na bezpečnosť. Chrániče na longboard by preto mali byť samozrejmosťou aj keď sa vyberiete na kratší výlet. Pamätajte, zdravie máte len jedno, tak si ho chráňte.

Značky