Cestné bicykle

Kompletná kolekcia cestných bicyklov pre každého cyklistu. Naše bicykle sú vyrobené z kvalitných materiálov a ponúkajú vynikajúce jazdné vlastnosti pre vaše cestovateľské dobrodružstvá.

Jazda na cestnom bicykli má svoje neopísateľné čaro. Je navyše veľmi prospešná pre zdravie a dokáže ušetriť nemalý peniaz, ak je vašou voľbou dopravy do práce či školy.

Najlepšie cestné bicykle - Náš výber TOP 5

Nevieš, nič o cestných bicykloch? My ti ich v rýchlosti predstavíme

Aké druhy cestných bicyklov existujú?

Existujú dva druhy cestných bicyklov (ak vynecháme cyklokrosové či gravel/adventure bicykle).

 • Športové (vytrvalostné) cestné bicykle, ktorých geometria rámu umožňuje jazdu vo viac vzpriamenej pozícii. Uhly hlavovej a sedlovej trubky sú menej strmé, čo robí bicykel omnoho viac stabilným a pohodlnejším pri dlhších výletoch.
 • Geometria pretekárskych cestných kolies je naproti tomu prispôsobená jazde vo viac sklonenej aerodynamickej pozícii. Ostrejšie rámové uhly zase umožňujú rýchle a presné ovládanie bicykla.

Podľa určenia z hľadiska pohlavia sa cestné bicykle delia na:

 • Dámske cestné bicykle
 • Pánske bicykle

Komponenty

Kvalita a cena cestného bicykla sa zvyšuje s odľahčením rámu. Karbónové rámy vynikajú ľahkosťou v porovnaní s hliníkovými. Hliníkové majú zase spravidla vyššiu odolnosť voči pádom a nárazom. Karbón je na mechanické poškodenie väčšinou háklivejší.

Cestné bicykle sú dodávané s komponentmi od niekoľkých výrobcov:

 • Shimano
 • SRAM
 • Campagnolo
 • FSA
 • MicroTec

Staršie cestné bicykle mali 10 prevodov, dva vpredu a päť vzadu. Takéto horské bicykle ale dnes už kúpite len v bazári. Zatiaľ čo vpredu majú moderné cestné bicykle stále väčšinu dva prevodníky, kazety vzadu majú teraz väčšinou 9-11 koliesok.

 • Všeobecne majú športové cestné bicykle menšie prevodníky a väčší rozsah prevodov vzadu pre ľahšie stúpanie.
 • Súťažné bicykle majú prevodníky väčšie s menším rozsahom vzadu pre rýchlejšiu, fyzicky náročnejšiu jazdu.

Ktoré cestné bicykle odporúčame?

Veľkosť bicykla

Veľkosť cestného bicykla je najlepšie vybrať osobne, vyskúšaním rôznych veľkostí priamo v obchode. Je možné si bicykel vybrať aj podľa tabuliek výrobcov, kde rozhodujúcim kritériom je efektívna dĺžka hornej rámovej trubky. To je dĺžka kolmo na os hlavovej a sedlovej trubky, nie jej čistá dĺžka.

Po výbere správnej veľkosti je nutné si dobre nastaviť výšku sedla a riadidiel. Prípadne aj vybrať riadidlá s vhodným uhlom či vybrať vhodný typ sedla. Niekedy nie je na škodu navštíviť špecialistu, ktorý vám bicykel vyladí.

Plášte

Plášte cestných bicyklov sú väčšinou hladké alebo s jemným vzorom.

 • Pretekárske bicykle majú väčšinou 23-25 mm široké plášte.
 • Športové bicykle majú obvykle 25-28 mm.

Širšie plášte sú stále veľmi rýchle, jazda na nich bude mäkšia a pohodlnejšia výmenou za pár gramov navyše. Plášte sa dajú ľahko obmieňať, vidlica ale musí byť so širšími plášťami kompatibilné.

Brzdy

Kotúčové brzdy si ešte len nachádzajú cestu do sveta cestnej cyklistiky. Ponúkajú lepšiu moduláciu a výkon v náročnejších poveternostných podmienkach. Prečo sa potom nepoužívajú hojnejšie? Sú totiž ťažšie. Nenájdete ich preto vo výbave väčšiny pretekárskych cestných bicyklov. Športové cestné bicykle vyššej úrovne nimi ale vybavená byť môžu. Pokiaľ ale bicykel nimi vybavený nie je, nebude zvyčajne možné ich tam ani dodatočne namontovať.

Doplnky

Bicykel nie je z výroby vybavený všetkými vecami, ktoré sú pri jazde potrebné. Bicykel je väčšinou nutné vybaviť ešte rôznymi doplnkami:

Značky horských bicyklov

Kvalitné horské bicykle má dnes na predaj mnoho výrobcov. Zistíte to už len tým, že napíšete „cestné bicykle“ do vyhľadávača na porovnávacom portáli Heureka.

Ak hľadáte naozaj lacné cestné bicykle, ako dobrou voľbou sa môže javiť nákup na bazoši. Nie je tomu celkom tak. Na bazoši síce nájdete mnoho cestných bicyklov, no nemáte na nich vo väčšine prípadov záruku a neviete, ako s nimi predchádzajúci majiteľ zaobchádzal. Nenechajte sa zlákať na nízku cenu.

Pamätajte, že ak natrafíte na výpredaj cestných bicyklov, tak dokážete kúpiť aj nový kus sa dobrú cenu.  Môže ísť aj o model od niektorého z kvalitných výrobcov:

 • Cestné bicykle Specialized – sú výbornou voľbou ak sa neobávate vyššej ceny.
 • Cestné bicykle Merida – sú prémiové bicykle najvyššej kvality, ktoré sú celosvetovo uznávané.
 • Cestné bicykle Trek – bohatý výber modelov má aj táto značka primárne vyrábajúca horské a trekové bicykle.
 • Cestné bicykle Kellys – je medzi bicyklami klasikou. Kellys ponúka kvalitné bicykle za dobrú cenu.
 • Cestne bicykle CUBE – celosvetovo známa značka, ktorá si potrpí na kvalite a funkčnosti.

Značky