Elektrické Kolobežky

Preskúmajte budúcnosť mobility s našou širokou ponukou elektrických kolobežiek. Tieto moderné dopravné prostriedky vám umožnia pohodlné a rýchle cestovanie bez námahy. S výkonnými elektromotormi a dlhou výdržou batérie vám naše elektrické kolobežky poskytnú komfortný a ekologický spôsob prepravy. Objavte jednoduchosť, efektivitu a zábavu jazdy na elektrických kolobežkách.

Hľadáte elektrickú kolobežku? Máme pre vás skvelé tipy, ktoré pomôžu pri jej výbere. Najskôr je dobré sa zamyslieť nad tým, k čomu budete elektro kolobežku vlastne používať. Inú elektrokolobežku zvolíte ako "hračku" pre deti okolo domu a inú ako klasický dopravný prostriedok, ktorý môže slúžiť pre celú rodinu pri cestách po meste, do práce a na výlety.

Najlepšie elektrické kolobežky - Náš výber TOP 5

Ako si vybrať tú správnu elektrickú kolobežku

Pevná konštrukcia je základ

Jazda na elektrickej kolobežke by mala byť predovšetkým bezpečná. Naše telo drží pohromade kostra a rovnako je tomu u elektrickej kolobežky. Rám musí byť pevný a stabilný, čo zaistia použité materiály a spôsob konštrukcie.

Riadidlá a ich kvalita

Dôležitá je aj šírka riadidiel a ich kvalita. Aby ste sa na kolobežke cítili bezpečne, mala by byť šírka riadidiel aspoň 50 cm. Užšie riadidlá sú príliš citlivé na zatáčanie a nemôžete sa o ne dostatočne oprieť. Držadlá by mali byť pevné, nemali by sa pretáčať či prehýbať na koncoch.

Riadidlá tiež bývajú výškovo nastaviteľné, aby vás pri jazde nebolela chrbát.

Spoľahlivé brzdy pre bezpečnosť

U elektrokolobežiek sa používajú hydraulické kotúčové brzdy. Prenos brzdnej sily na kotúčovú brzdu je u cestných vozidiel zvyčajne hydraulický. Zošliapnutím brzdového pedálu vznikne tlak v brzdovom systéme. Brzdová kvapalina začne tlačiť na brzdový piest, ktorý tlačí brzdové doštičky kolmo na rotor. Vzniknutá trecia sila medzi rotorom a doštičkami pôsobí proti otáčaniu.

Najlepšie kolobežky pre začiatočníkov

Kapacita batérie pre dlhý dojazd

Čím väčšia kapacita, tým dlhšia dojazd. Lítiové batérie sú tiež zvyčajne chránené proti prebitiu či nedostatočnému nabitiu. Z dôvodu bezpečnosti ale neodporúčame nechať kolobežku na nabíjačke po úplnom nabití batérie. Stav batérie môžete počas jazdy kontrolovať na displeji, ktorý niekedy býva v tme podsvietený - pri väčšom odbere energie (napr. pri jazde do kopca) môže ukazovateľ nabitia kolísať.

Výkonnejší motor do kopca

Najmodernejšie kolobežky používajú jednosmerné motory, ktoré sú integrované priamo do kolesa a sú bez reťaze. Táto konštrukcia minimalizuje výkonové straty, pretože nedochádza k neefektívnemu prenosu sily motora na koliesko pomocou reťaze či remeňa. Navyše odpadá nutnosť reťaz nastavovať (napínať) a čistiť. Jazda s bezuhlíkovým motorom je tiež tichšia a hladší bez nadbytočných vibrácií. 

Výkon motorov býva od 300 do 2500 W a je dôležitý najmä pre jazdu do kopca. Napr. 300 wattové motory sú skôr vhodné pre deti a ženy do 65 kg. Silný motor kopec svižne vyjde aj s 90 kg jazdcom, slabší motor potom výrazne spomalí alebo aj zastaví - samozrejme záleží na sklone kopca, stavu batérie a pod.

Výkon motora tiež ovplyvňuje mieru zrýchlenia a max. rýchlosť po rovine.

Nafukovacie kolieska tlmia vibrácie

Kolesá sú buď pevné alebo nafukovacie. Jedinou výhodou pevných je to, že sa nedajú prepichnúť a nemusíte ich čas od času nafukovať. Po opotrebovaní ich musíte vymeniť za nové.

Nafukovacie koleso zase tlmí vibrácie prirodzenejšie (hladkú zámkovú dlažbu ani neucítite) a lepšie prejde cez drobné prekážky - štrk, nízky obrubník apod. Pokiaľ je navyše kolobežka vybavená dodatočným odpružením, bude na nej jazda veľmi pohodlná. Ojazdené plášte sa tiež dajú vymeniť.

Servis, náhradné diely a príslušenstvo

Elektrická kolobežka sa pri jazde opotrebúva, preto je potrebné pred kúpou preveriť, ako je riešený záručný aj pozáručný servis a či sú dostupné aj náhradné diely.

Niektoré diely ako batériu či plášť budete pri častom používaní meniť určite. Iné nemusíte meniť nikdy, ale aj tak je dobré, aby sa v prípade potreby vymeniť dali. Kolobežka vám môže spadnúť a poškodí sa displej či brzdová páčka, človek nikdy nevie.

Ak je k elektrokolobežke dostupné ďalšie príslušenstvo, môže to jej používanie spríjemniť.

Najlepšie značky elektrokolobežiek

Výrobe elektrických kolobežiek sa venuje hneď niekoľko výrobcov. Veľmi obľúbené sú v našich končinách elektrické kolobežky Xiaomi. Táto značka sa totiž vyznačuje výbornými cenami elektrických kolobežiek. Osvedčenou značkou elektrických kolobežiek je tiež Harley, BlueTouch, CITY BOSS, Citybug, Cory, Eljet, Gogen, Inmotion, Joyor, Lamax, Sencor, SXT alebo Racceway.

Značky